









The Samsung NZ64F3NM1AB/UR 59cm Induction Hob in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its innovative induction technology, this hob heats up quickly and efficiently, saving you time and energy.
Key features include:
- Induction technology for fast and precise cooking
- Touch controls for easy operation
- Timer function for convenient cooking
- Child safety lock for peace of mind
- Residual heat indicators for added safety
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 5.7 cm |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Product Dimensions | 5.7cm x 59cm x 52cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Auto pan detect |
| Key Feature 3 | Quick stopbutton |
| Key Feature 2 | Automatic Safety Shut Off |
| GTIN | 8806085494084 |
| Colour | Black |
| Model Number | NZ64F3NM1AB/UR |
| Key Feature 4 | Power boost |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Induction Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4.0 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 15.0 |
| Weight | 10.5 kg |
| Warranty Information | register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 11.5 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 69 cm |
| Shipping Depth | 64.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 1.5 kw |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 2.6 kw |
| Cooking Element 1 Power | 1.5 kw |
| Cooking Element 2 Power | 2.6 kw |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Child Lock |
| Certifications & Standards | CE |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Auto pan detect, Automatic safety shut off, Quick stopbutton, Power boost |
| Electrical connection | Hard wired |
Samsung NZ64F3NM1AB/UR 59cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

