











The Samsung NV7B5740TAS/U4 Single Electric Oven is a sleek and modern appliance that will elevate your cooking experience. With a spacious interior and a variety of cooking modes, this oven is perfect for busy households and aspiring chefs.
Key Features:
- Large interior capacity for cooking multiple dishes at once
- Multi-functional cooking modes including convection baking, broiling, and roasting
- Easy-to-use digital controls for precise temperature and timer settings
- Self-cleaning feature for easy maintenance and upkeep
- Sleek stainless steel design that will complement any kitchen aesthetic
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 59.6 cm |
| Product Dimensions | 59.6cm x 59.5cm x 57cm |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Dual Cook Flex |
| Key Feature 3 | SmartThings compatible |
| Key Feature 2 | Air Fry function |
| GTIN | 8806094337631 |
| Model Number | NV7B5740TAS/U4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 76 L |
| Oven Accessories | Air Fry Tray, Natural Steam Tray, Tray, Wire insert |
| Oven Lining Type - Back | Pyrolytic |
| Oven Lining Type - Sides | Pyrolytic |
| Number of Ovens | Single |
| Weight | 40.2 kg |
| Warranty Information | 5 Year Warranty is only applicable after redemption the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 46.1 kg |
| Shipping Width | 69.4 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Depth | 57 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Dual Cook Flex, Air Fry function, SmartThings compatible |
Samsung NV7B5740TAS/U4 59.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

