



















The Samsung NV7B4430ZAS/U4 Single Electric Oven is a sleek and modern appliance that will elevate your cooking experience. With a spacious interior and advanced cooking technology, this oven is perfect for any kitchen.
Key features include:
- Large interior capacity for cooking multiple dishes at once
- Advanced cooking technology for even and efficient cooking results
- Easy-to-use controls for precise temperature and cooking settings
- Multiple cooking modes for versatile cooking options
- Sleek and modern design that will complement any kitchen decor
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.6 cm |
| Product Dimensions | 59.6cm x 59.5cm x 55cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Dual Cook function |
| Key Feature 3 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | SmartThings compatible |
| GTIN | 8806094337044 |
| Colour | Silver |
| Model Number | NV7B4430ZAS/U4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 76 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated Full-Width, Fan grilling |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 42.8 kg |
| Warranty Information | 5 Year Warranty is only applicable after redemption the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 46.4 kg |
| Shipping Width | 69.4 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 55 cm |
| Features | Dual Cook function, SmartThings compatible, Pyrolytic cleaning |
Samsung NV7B4430ZAS/U4 Electric Pyrolytic Smart Oven with Dual Cook - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

