



















Introducing the Samsung MS32DG4504ATE3 32L Solo Microwave Oven with Triple Distribution System. This sleek and modern microwave oven is designed to make cooking and reheating food quick and convenient.
Key features of this model include:
- 32L capacity - spacious enough to accommodate large dishes and cookware
- Solo microwave oven - perfect for everyday cooking tasks such as reheating, defrosting, and cooking simple meals
- Triple Distribution System - ensures even and thorough cooking by distributing microwaves from three points within the cavity
- STSS (Stainless Steel Trim) design - adds a touch of elegance to your kitchen decor
- Various cooking modes - including auto-cook programs and quick defrost settings for added convenience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 51.7 cm |
| Height | 29.7 cm |
| Product Dimensions | 29.7cm x 51.7cm x 42.4cm |
| Colour | Stainless Steel/Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Triple distribution System |
| Key Feature 3 | Eco Mode |
| Key Feature 2 | Auto Cook |
| GTIN | 8806095507095 |
| Colour | Black |
| Model Number | MS32DG4504ATE3 |
| Key Feature 4 | Power Defrost |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Solo Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 7.0 |
| Turntable Diameter | 31.8 cm |
| Weight | 14.6 kg |
| Warranty Information | 1 year standard warranty + 1 year extended *once registered1 year extended warranty by redemption https://www.samsung.com/uk/support/warranty/ within 30 days of purchase |
| Shipping Height | 37.2 cm |
| Shipping Weight | 16.6 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 47.1 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 42.4 cm |
| Child Lock | Yes |
| Internal Depth | 35.7 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Height | 25.5 cm |
| Internal Width | 35.7 cm |
| Microwave Capacity | 32 L |
| Microwave Power | 1000 W |
| Features | Triple Distribution System, Auto Cook, Eco Mode, Power Defrost |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 1000 |
| Capacity (Litres) | 31 - 35 |
| Control | Touch button |
Samsung MS32DG4504ATE3 32L Solo Microwave Oven with Triple Distribution System - STSS
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

