













| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 48.9 cm |
| Height | 27.5 cm |
| Product Dimensions | 27.5cm x 48.9cm x 36.3cm |
| Colour | Charcoal |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 23L Capacity ? Spacious for various meal sizes |
| Key Feature 3 | Multiple Power Levels ? Tailored cooking control |
| Key Feature 2 | Charcoal Finish ? Stylish addition to kitchens |
| GTIN | 8806090348822 |
| Model Number | MS23T5018AC/EU |
| Key Feature 4 | Compact Design ? Fits well on countertops |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 6 |
| Turntable Diameter | 28.8 cm |
| Weight | 12 kg |
| Warranty Information | redemption within 30 days of purchase: https://www.samsung.com/uk/support/warranty |
| Shipping Height | 32.6 cm |
| Shipping Weight | 13.5 kg |
| Shipping Width | 55.2 cm |
| Shipping Depth | 42.3 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 36.3 cm |
| Child Lock | Yes |
| Internal Depth | 32.4 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Height | 21.1 cm |
| Internal Width | 33 cm |
| Microwave Capacity | 23 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | 23L Capacity ? Spacious for various meal sizes, Charcoal Finish ? Stylish addition to kitchens, Multiple Power Levels ? Tailored cooking control, Compact Design ? Fits well on countertops |
| Functions | 20 auto cook programs including: Auto Cook |
Samsung MS23T5018AC/EU 23L Charcoal Microwave Oven
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

