











The Samsung MS23K3513AW/EU Solo Microwave Oven in white is a sleek and modern addition to any kitchen. With a capacity of 23 liters, this microwave is perfect for cooking a wide variety of dishes quickly and efficiently.
Key features include:
- Triple Distribution System ensures even cooking by distributing microwaves from three points within the cavity
- 20 pre-set cooking modes for easy and convenient cooking
- Easy-to-use dial control for selecting cooking time and power level
- Child safety lock to prevent accidental operation by little ones
- Quick Defrost function for fast and efficient thawing of frozen foods
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 48.9 cm |
| Height | 27.5 cm |
| Product Dimensions | 27.5cm x 48.9cm x 37.4cm |
| Colour | Whte |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Triple distribution System |
| Key Feature 3 | Eco Mode |
| Key Feature 2 | Auto Cook |
| GTIN | 8806088219646 |
| Colour | White |
| Model Number | MS23K3513AW/EU |
| Key Feature 4 | Ceramic Enamel Interior. |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 6 |
| Turntable Diameter | 28.8 cm |
| Weight | 12 kg |
| Warranty Information | 2 year promotional warranty warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/support/warranty |
| Shipping Height | 32.6 cm |
| Shipping Weight | 13.5 kg |
| Shipping Width | 55.2 cm |
| Shipping Depth | 42.3 cm |
| Depth | 37.4 cm |
| Additional Information | Quick Defrost, Child Safety Lock, Deodorisation |
| Accessories | Quick Guide Label |
| Child Lock | Yes |
| Internal Depth | 32.4 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Height | 21.1 cm |
| Internal Width | 33 cm |
| Microwave Capacity | 23 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | Triple distribution System, Auto Cook, Eco Mode, Ceramic Enamel Interior. |
Samsung MS23K3513AW Solo Microwave Oven with Triple Distribution System - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

