















The Samsung MC28H5013AS/EU 28 Litres Convection Microwave Oven in Silver offers a versatile cooking experience with its combination of microwave, grill, and convection cooking capabilities. With a spacious 28-liter capacity, this microwave oven is perfect for families or those who love to entertain.
Key features of the Samsung MC28H5013AS/EU include:
- 28-liter capacity for cooking large dishes or multiple items at once
- Convection cooking option for even baking and roasting results
- Grill function for perfectly seared meats and vegetables
- Various auto-cook programs for convenient cooking of popular dishes
- Easy-to-use control panel with digital display
- Interior light for monitoring cooking progress
- Sleek silver design that complements any kitchen aesthetic
| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | Combination Microwaves |
| Width | 51.7 cm |
| Height | 31 cm |
| Product Dimensions | 31cm x 51.7cm x 47.4cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Convection Cooking |
| Key Feature 3 | Eco Mode |
| Key Feature 2 | Auto Cook |
| GTIN | 8806086598361 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MC28H5013AS/EU |
| Key Feature 4 | Ceramic Enamel Interior |
| Product Category Group | SDA |
| Microwave Type | Convection microwave ovens |
| Number of Power Levels | 6 |
| Turntable Diameter | 31.8 cm |
| Weight | 17.5 kg |
| Warranty Information | registration required*register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/support/warranty |
| Shipping Height | 37.1 cm |
| Shipping Weight | 20.2 kg |
| Shipping Width | 58.6 cm |
| Shipping Depth | 51.8 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 47.4 cm |
| Internal Depth | 32.7 cm |
| Internal Height | 23.55 cm |
| Internal Width | 35.8 cm |
| Microwave Capacity | 28 L |
| Microwave Power | 900 W |
| Features | Convection Cooking, Auto Cook, Eco Mode, Ceramic Enamel Interior |
| Grill Power (watts) | 1500 W |
| Functions | Auto reheat / cook (10), Healthy cooking (15), Dough proof / Yogurt (5) |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave with grill and oven |
Samsung MC28H5013AS/EU 28 Litres Convection Microwave Oven - Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

