













Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-S801D/XU 3.1.2ch Soundbar. This sleek soundbar features a slimline wireless subwoofer for deep, rich bass and immersive sound. With 3.1.2 channels, this soundbar delivers crystal-clear audio for movies, music, and TV shows.
Key Features:
- 3.1.2 channels for immersive sound
- Slimline wireless subwoofer for deep bass
- Bluetooth connectivity for wireless streaming
- Adaptive sound technology for optimized audio
- Game mode for enhanced gaming experience
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wired |
| Width | 116 cm |
| Height | 3.8 cm |
| Product Dimensions | 3.8cm x 116cm x 3.99cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Wireless Dolby Atmos |
| Key Feature 3 | Ultra-slim design |
| Key Feature 2 | 10 speakers |
| GTIN | 8806095494128 |
| Colour | White |
| Model Number | HW-S801D/XU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| RMS Output Power | 330W |
| Weight | 1.4 kg |
| Shipping Height | 37.1 cm |
| Shipping Weight | 11 kg |
| Shipping Width | 123.2 cm |
| Shipping Depth | 29.4 cm |
| Depth | 3.99 cm |
| Additional Information | 1 x HDMI out, Wireless Dolby Atmos: delivering pinpoint sound effects for cinematic 3D surround sound, 10 built-in speakers carefully tuned by the award-winning Samsung Audio Lab, Samsung Q-Symphony: sound from both your TV and soundbar, working in perfec |
| Features | Wireless Dolby Atmos, 10 speakers, Ultra-slim design |
| HDMI | Yes |
| Subwoofer | Yes |
| Bluetooth | No |
Samsung HW-S801D/XU 3.1.2ch Soundbar with Slimline Wireless Subwoofer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

