







The three-channel S50B soundbar from Samsung is intended to add trendy, stylish, and compact design to your environment while providing a unified soundscape. You can easily follow the dramatic plot of what you're watching since Virtual DTS:X technology makes surround sound immersive and a centre speaker ensures that language is understandable. And you can use Bluetooth to stream music, with a special Music Mode to enhance the sound of your favourite songs.
It's fantastic when things function well together, and this sound bar and your Samsung TV can be synchronised thanks to Samsung Q-Symphony technology. There includes a centre speaker and Voice Enhancement mode that keeps speech clear, so you won't miss a word. Sound plays from both the sound bar and TV at the same time for rich sound, and it's simple to set up - all you need is a compatible 2022 Samsung TV.
- 3D Surround Sound focuses sound around you for great audio
- Stream music from your phone using the Bluetooth connection or connect wirelessly to your TV
- Music Mode makes sure the acoustics are spot on when you're using it as a speaker
| Product Dimensions | 6.23cm x 67cm x 10.5cm |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Virtual DTS:X, Dolby 5.1ch Sound |
| Key Feature 3 | 3D surround sound |
| Key Feature 2 | 140W RMS Power, 5 Speakers |
| GTIN | 8806094353051 |
| Colour | Black |
| Model Number | HW_S50BXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar |
| Weight | 2.4 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Speakers | Yes |
| Shipping Height | 12 cm |
| Shipping Width | 93.5 cm |
| Shipping Depth | 10.5 cm |
| Depth | 10.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 6.23 cm |
| Features | Virtual DTS:X, Dolby 5.1ch Sound, 140W RMS Power, 5 Speakers, 3D Surround Sound |
| HDMI | Yes |
| Subwoofer | No |
| Bluetooth | No |
Samsung HW_S50BXU 3ch Soundbar - Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

