























Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-Q990F/XU 11.1.4ch Q-Series Soundbar. This soundbar system comes with a subwoofer and rear speakers, providing a truly immersive audio experience for your movies, music, and games.
Key features include:
- 11.1.4 channel soundbar system for rich, dynamic audio
- Includes subwoofer and rear speakers for a complete surround sound experience
- Adaptive sound technology analyzes the audio signal to deliver optimized sound based on content
- Bluetooth connectivity for wireless streaming from your compatible devices
- Supports Dolby Atmos and DTS:X for a cinematic audio experience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wired |
| Width | 123.2 cm |
| Height | 7.08 cm |
| Product Dimensions | 7.08cm x 123.2cm x 13.8cm |
| Colour | Titan Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 23 ultra-powerful speakers |
| Key Feature 3 | Samsung Q-Symphony. |
| Key Feature 2 | Wireless Dolby Atmos. |
| GTIN | 8806097092643 |
| Colour | Black |
| Model Number | HW-Q990F/XU |
| Key Feature 4 | Rear speakers included |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar with Subwoofer and Rear Speakers |
| Rear Speaker Depth | 14 cm |
| Rear Speaker Height | 20.13 cm |
| Rear Speaker Width | 12.95 cm |
| Number of built in speakers | 23 |
| Number of Channels | 11.1.4 |
| Wall mountable | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 7.3 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 42.3 cm |
| Shipping Weight | 23.8 kg |
| Shipping Width | 130.9 cm |
| Speaker Configuration | Center, Up-firing, Side-firing & Front Wide-firing |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 29.6 cm |
| Subwoofer Depth | 24.9 cm |
| Subwoofer Height | 25.18 cm |
| Subwoofer Width | 24.9 cm |
| Depth | 13.8 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 23 ultra-powerful speakers, Wireless Dolby Atmos., Samsung Q-Symphony., Rear speakers included |
| HDMI | Yes |
Samsung HW-Q990F/XU 11.1.4ch Q-Series Soundbar with Subwoofer & Rear Speakers - Titan Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

