





















Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-Q800F/XU 5.1.2ch Q-Series Soundbar. This sleek and powerful soundbar comes with a subwoofer to deliver immersive sound quality for your favorite movies, TV shows, and music.
Key features of the Samsung HW-Q800F/XU include:
- 5.1.2 channel soundbar system for a truly immersive audio experience
- Acoustic Beam technology for directional sound that puts you in the center of the action
- Wireless subwoofer for deep, rich bass that enhances your listening experience
- Adaptive Sound technology that analyzes the audio signal to deliver optimized sound for every scene
- Bluetooth connectivity for easy streaming of music from your smartphone or tablet
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wired |
| Width | 111.07 cm |
| Height | 6.04 cm |
| Product Dimensions | 6.04cm x 111.07cm x 12cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 11 built-in speakers |
| Key Feature 3 | Samsung Q-Symphony. |
| Key Feature 2 | Wireless Dolby Atmos. |
| GTIN | 8806097094227 |
| Colour | Black |
| Model Number | HW-Q800F/XU |
| Key Feature 4 | 200W Compact Subwoofer |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar with Subwoofer |
| Number of built in speakers | 11 |
| Number of Channels | 5.1.2 |
| Wall mountable | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 5.1 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 40.4 cm |
| Shipping Weight | 15.3 kg |
| Shipping Width | 118.2 cm |
| Speaker Configuration | Center, Up-firing, Side-firing |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 29.1 cm |
| Depth | 12 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 11 built-in speakers, Wireless Dolby Atmos., Samsung Q-Symphony., 200W Compact Subwoofer |
| HDMI | Yes |
Samsung HW-Q800F/XU 5.1.2ch Q-Series Soundbar with Subwoofer - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

