























Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-B650F/XU 3.1ch 370W Soundbar. This sleek soundbar delivers powerful audio with a wireless subwoofer for deep, rich bass. The Bass Boost feature ensures a dynamic sound experience, while the Game Mode optimizes audio for gaming sessions.
- 3.1 channel soundbar with 370W of power
- Includes wireless subwoofer for immersive bass
- Bass Boost feature for enhanced low frequencies
- Game Mode for optimized audio during gaming
- Sleek black design complements any home theater setup
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wired |
| Width | 86 cm |
| Height | 5.94 cm |
| Product Dimensions | 5.94cm x 86cm x 10.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 4 speakers. |
| Key Feature 3 | Samsung Q-Symphony |
| Key Feature 2 | Dolby 5.1ch/DTS Virtual:X |
| GTIN | 8806097092049 |
| Colour | Black |
| Model Number | HW-B650F/XU |
| Key Feature 4 | Crystal clear dialogue |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar with Subwoofer |
| Number of built in speakers | 4 |
| Number of Channels | 3.1 |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 44.5 cm |
| Shipping Weight | 9 kg |
| Shipping Width | 92.5 cm |
| Speaker Configuration | Center |
| Shipping Depth | 23.5 cm |
| Depth | 10.5 cm |
| Additional Information | Elevate your entertainment with 4 speakers., Dynamic immersive sound with Dolby 5.1ch/DTS Virtual:X, Samsung Q-Symphony. Samsung TVs and soundbars in perfect harmony enhanced by AI., Experience crystal clear dialogue with 370W of sound |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 4 speakers., Dolby 5.1ch/DTS Virtual:X, Samsung Q-Symphony, Crystal clear dialogue |
| HDMI | Yes |
| Subwoofer | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Samsung HW-B650F/XU 3.1ch 370W Soundbar with Wireless Subwoofer Bass Boost and Game Mode - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

