



Introducing the Samsung DV90T6240LB/S1 9kg Heat Pump Tumble Dryer in sleek black. This innovative appliance offers efficient drying performance while being gentle on your clothes.
Key features include:
- 9kg capacity, perfect for large households or bulky items
- Heat pump technology for energy efficiency and reduced running costs
- Sensor drying technology to prevent over-drying and protect your clothes
- Optimal Dry system adjusts drying time based on moisture levels for perfect results
- Anti-crease function to minimize wrinkles and make ironing easier
- Quiet operation for a peaceful home environment
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | OptimalDry technology |
| Key Feature 3 | Quick Dry |
| Key Feature 2 | SmartThings |
| GTIN | 8806095540528 |
| Colour | Black |
| Model Number | DV90T6240LB/S1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 63 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Ventilation | Heat pump |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 50 kg |
| Shipping Height | 89.5 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69.5 cm |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Buttons, Rotary Knob |
| Door Opening Angle | 125° |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Quick Dry, Large Porthole, Height Adjustment, Out Of Balance Protection, Temperature control, Digital Inverter Motor |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | OptimalDry technology, SmartThings, Quick Dry |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Promotion 2 | Samsung British Gas Credit |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Samsung DV90T6240LB/S1 9kg Heat Pump Tumble Dryer - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


