























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Heat Pump technology |
| Key Feature 3 | Smart Control+ |
| Key Feature 2 | OptimalDry? |
| GTIN | 8806095190358 |
| Colour | White |
| Model Number | DV90CGC0A0AEEU |
| Key Feature 4 | Hygiene Care |
| Programmes | Cool Air, Iron Dry, Outdoor, Time Dry, Towels, Warm Air, Wool, Bedding, Quick Dry 35', Cotton, Delicates, Mixed Load, Synthetics, Downloaded, Option List: Wrinkle Prevent, Dry Level, Dry Time, Damp Alert,Drum Light, Child Lock, Sound Off |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Noise Level | 62 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 51 kg |
| Warranty Information | 5 Year Warranty is only applicable after redemption the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Shipping Height | 89.5 cm |
| Shipping Weight | 52 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69.5 cm |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 210 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 145 min |
| Control Type | Button, Dial |
| Depth | 60 cm |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Heat Pump Technology, OptimalDry™, Smart Control+, Hygiene Care |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Promotion 2 | Samsung British Gas Credit |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Samsung DV90CGC0A0AEEU 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


