























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | OptimalDry |
| Key Feature 3 | SmartThings compatible |
| Key Feature 2 | QuickDry 35 |
| GTIN | 8806095190297 |
| Colour | Black |
| Model Number | DV90CGC0A0ABEU |
| Programmes | Cool Air, Iron Dry, Outdoor, Time Dry, Towels, /warn Air, Wool, Bedding, Cotton, Delicates, Mixed Load, Synthetics, Downloaded |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Noise Level | 65 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 48 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 3 year warrantythe promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89.5 cm |
| Shipping Weight | 51 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69.5 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 210 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | OptimalDry, QuickDry 35, SmartThings compatible, |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 2 | Samsung British Gas Credit |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Samsung DV90CGC0A0ABEU 9kg Heat Pump Tumble Dryer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


