















The Russell Hobbs RHMT2045S 20 Litre Touch Control Digital Microwave in Silver is a sleek and modern addition to any kitchen. With its 20 litre capacity, this microwave is perfect for reheating leftovers, cooking meals, and defrosting frozen foods.
Key features of the Russell Hobbs RHMT2045S include:
- 800W power output for quick and efficient cooking
- Touch control digital display for easy operation
- 5 power levels to suit different cooking needs
- Auto cook menus for convenient meal preparation
- Defrost function for quick and easy thawing of frozen foods
- Child safety lock to prevent accidental operation
| Product Range | Solo Microwaves |
|---|---|
| Width | 45.1 cm |
| Height | 25.6 cm |
| Product Dimensions | 25.6cm x 45.1cm x 35.3cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | 20L capacity |
| Key Feature 3 | 800W power |
| Key Feature 2 | Fits 10.5" round plate |
| GTIN | 5056233835747 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RHMT2045S |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 10 |
| Weight | 11 kg |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 51.4 cm |
| Shipping Depth | 38.4 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 35.3 cm |
| Additional Information | Offering 800W of power, 10 power levels, a 99-minute timer, 6 auto-cook settings and a defrost setting with the ability to fit a 10.5? round plate, you won't have to worry about your dinnerware not fitting. |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | 20L capacity, Fits 10.5" round plate, 800W power |
| Functions | 6 auto-cook settings |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 800 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Touch button |
Russell Hobbs RHMT2045S 20 Litre Touch Control Digital Microwave - Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
