















Introducing the Russell Hobbs RHMT2045B 20 Litre Touch Control Digital Microwave in sleek black. This stylish and modern microwave is perfect for any kitchen, offering convenient features and easy operation.
Key features of the RHMT2045B include:
- 20 litre capacity - ideal for small to medium households
- Touch control digital display - easy to use and navigate through settings
- 800W power output - for quick and efficient cooking
- 5 power levels - customize the cooking intensity to suit your needs
- Auto cook menus - pre-programmed settings for popular dishes
- Defrost function - quickly and safely defrost frozen food
- Child safety lock - prevent accidental operation by little ones
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 45.1 cm |
| Height | 25.6 cm |
| Product Dimensions | 25.6cm x 45.1cm x 35.3cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | 20L capacity |
| Key Feature 3 | 800W power |
| Key Feature 2 | Fits 10.5" round plate |
| GTIN | 5056233835730 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHMT2045B |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 10 |
| Weight | 11 kg |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 51.4 cm |
| Shipping Depth | 38.4 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 35.3 cm |
| Additional Information | Fits 10.5? round plate |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | 20L capacity, Fits 10.5" round plate, 800W power |
| Functions | 6 auto-cook settings |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 800 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Touch button |
Russell Hobbs RHMT2045B 20 Litre Touch Control Digital Microwave - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
