



















The Russell Hobbs RHMAF2508B 25 Litres Combination Air Fryer Microwave in black is a versatile kitchen appliance that combines the functions of a microwave, air fryer, and convection oven all in one sleek unit. With a spacious 25 litre capacity, this appliance is perfect for cooking a wide variety of dishes quickly and efficiently.
- Combination microwave, air fryer, and convection oven
- 25 litre capacity
- Black finish
- Easy-to-use digital controls
- 10 power levels for microwave cooking
- Convection oven function for baking and roasting
- Adjustable temperature control for air frying
- Pre-programmed cooking functions for convenience
- Removable crumb tray for easy cleaning
- Includes grill rack and baking tray
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Combination Microwaves |
| Width | 49.5 cm |
| Height | 29 cm |
| Product Dimensions | 29cm x 49.5cm x 43.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | Air Fry and grill |
| Key Feature 3 | 10 pre-set cooking options |
| Key Feature 2 | 5 power levels |
| GTIN | 5056233831381 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHMAF2508B |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Combination Microwave |
| Microwave Type | Combination Microwave |
| Number of Power Levels | 10 |
| Turntable Diameter | 31.5 cm |
| Weight | 16.5 kg |
| Shipping Height | 36.2 cm |
| Shipping Weight | 18 kg |
| Shipping Width | 56.2 cm |
| Shipping Depth | 49.3 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 43.5 cm |
| Internal Depth | 34 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Height | 25.1 cm |
| Internal Width | 32.8 cm |
| Microwave Capacity | 25 L |
| Microwave Power | 900 W |
| Features | Air Fry and grill, 5 power levels, 10 pre-set cooking options, |
| Grill Power | 1000 kWh |
| Functions | 4-in 1 |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave with grill and air fryer |
| Microwave Power output (Watts) | 900 |
| Control | Dial + Touch button |
Russell Hobbs RHMAF2508B 25 Litres Combination Air Fryer Microwave - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
