







The Russell Hobbs RHM2348S 23 Litres Solo Microwave in silver is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a capacity of 23 litres, this microwave is perfect for cooking, reheating, and defrosting a variety of dishes.
Key features of the Russell Hobbs RHM2348S include:
- 23 litre capacity for cooking a variety of dishes
- 800W power output for quick and efficient cooking
- 5 power levels to suit different types of food
- Defrost function for thawing food quickly and safely
- Easy-to-use digital controls and LED display
- Child safety lock for added peace of mind
| Product Range | Solo Microwaves |
|---|---|
| Width | 48 cm |
| Height | 29.3 cm |
| Product Dimensions | 29.3cm x 48cm x 35.2cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | 23L capacity |
| Key Feature 3 | Defrost function |
| Key Feature 2 | Stainless steel interior |
| GTIN | 5056233835761 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RHM2348S |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 12 kg |
| Shipping Height | 37 cm |
| Shipping Weight | 15 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Shipping Depth | 43 cm |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 35.2 cm |
| Additional Information | Child lock, 8 Auto Cook Menus, 60 minute timer, Internal LED light, 800W power |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 23 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | 23L capacity, Stainless steel interior, Defrost function |
| Functions | Microwave |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 800 |
| Control | Dial + Touch button |
Russell Hobbs RHM2348S 23 Litres Solo Microwave - Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
