







The Russell Hobbs RHM2348B 23 Litres Solo Microwave in black is a sleek and stylish appliance that will make cooking and reheating food quick and easy. With a spacious 23 litre capacity, this microwave is perfect for families or individuals who need to heat up larger portions of food.
Key features of the Russell Hobbs RHM2348B include:
- 23 litre capacity for cooking larger meals or multiple dishes at once
- 800W power output for fast and efficient cooking
- 5 power levels to suit different types of food
- Auto cook menus for easy and convenient cooking
- Defrost function for quickly thawing frozen food
- Digital timer for precise cooking times
- LED display for easy monitoring of cooking progress
- Child safety lock to prevent accidental use
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 48 cm |
| Height | 29.3 cm |
| Product Dimensions | 29.3cm x 48cm x 35.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | 23L capacity |
| Key Feature 3 | Defrost function |
| Key Feature 2 | Stainless steel interior |
| GTIN | 5056233835754 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHM2348B |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 12 kg |
| Shipping Height | 37 cm |
| Shipping Weight | 15 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Shipping Depth | 43 cm |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 35.2 cm |
| Additional Information | Child lock, 8 Auto Cook Menus, 60 Minute Timer, Internal LED light, 800W |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 23 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | 23L capacity, Stainless steel interior, Defrost function |
| Functions | Microwave |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 900 |
| Capacity (Litres) | 21 - 25 |
| Control | Dial + Touch button |
Russell Hobbs RHM2348B 23 Litres Solo Microwave - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
