







The Russell Hobbs RHM2346B 23 Litres Combination Microwave in sleek black is a versatile kitchen appliance that combines the functions of a microwave, grill, and convection oven. With a generous 23-litre capacity, this microwave is perfect for cooking a variety of dishes quickly and efficiently.
- 23-litre capacity
- Combination microwave, grill, and convection oven
- Sleek black design
- Digital display with easy-to-use controls
- 5 power levels for customized cooking
- Auto-cook menus for convenient meal preparation
- Defrost function for quick and easy thawing
- Child safety lock for peace of mind
- Easy-to-clean interior and removable turntable
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Combination Microwaves |
| Width | 46.9 cm |
| Height | 28 cm |
| Product Dimensions | 28cm x 46.9cm x 41.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | 23L capacity |
| Key Feature 3 | 1000W grill function |
| Key Feature 2 | 900W power |
| GTIN | 5056233835723 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHM2346B |
| Product Category Group | SDA |
| Microwave Type | Microwave Oven |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 15 kg |
| Shipping Height | 33.2 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Shipping Width | 51.7 cm |
| Shipping Depth | 45.6 cm |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 41.5 cm |
| Additional Information | Family-sized capacity, 3-in-1: microwave function, grill option, oven setting, 10 auto cook menu options, Digital display, Turntable diameter: 28.8cm, Child lock |
| Cavity Material | Stainless Steel |
| Microwave Capacity | 23 L |
| Microwave Power | 900 W |
| Features | 23L capacity, 900W power, 1000W grill function |
| Functions | Grill, Oven, Microwave |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave with grill and oven |
| Microwave Power output (Watts) | 900 |
| Control | Dial + Touch button |
Russell Hobbs RHM2346B 23 Litres Combination Microwave - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
