







The Russell Hobbs RHM2047B 20 Litres Digital Microwave in black is a sleek and modern kitchen appliance that offers convenience and efficiency in cooking and reheating food.
Key features include:
- 20 litres capacity, providing ample space for cooking a variety of dishes
- Digital display with easy-to-use touch controls for selecting cooking settings
- 800W power output for quick and efficient cooking results
- Auto-cook menus for convenient cooking of popular dishes
- Defrost function for safely and quickly thawing frozen food
- Child safety lock to prevent accidental operation by children
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 48 cm |
| Height | 29.3 cm |
| Product Dimensions | 29.3cm x 48cm x 35.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | 20L capacity |
| Key Feature 3 | 800W power |
| Key Feature 2 | Fits 10.5" round plate |
| GTIN | 5056233835716 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHM2047B |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 12 kg |
| Shipping Height | 37 cm |
| Shipping Weight | 15 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Shipping Depth | 43 cm |
| Control Type | Dials |
| Depth | 35.2 cm |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | 20L capacity, Fits 10.5" round plate, 800W power |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 800 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Dial |
Russell Hobbs RHM2047B 20 Litres Digital Microwave - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
