

















The Russell Hobbs RHDH2002B 20L Dehumidifier in Black is a powerful and efficient appliance that helps to reduce excess moisture in the air, creating a more comfortable and healthy living environment. With a large 20L water tank capacity, this dehumidifier is perfect for use in medium to large rooms.
- 20L water tank capacity
- Efficiently removes excess moisture from the air
- Perfect for medium to large rooms
- Compact and portable design
- Digital display for easy monitoring
- Adjustable humidity settings
- Auto shut-off feature when the tank is full
- Continuous drainage option
- Quiet operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | De Humidifiers |
| Width | 35 cm |
| Height | 51 cm |
| Product Dimensions | 51cm x 35cm x 24.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | Extraction Rate 20L/24hr |
| Key Feature 3 | Continuous drain function |
| Key Feature 2 | 3L Water Tank |
| GTIN | 5056233831602 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHDH2002B |
| Product Category Group | SDA |
| Weight | 14 kg |
| Shipping Height | 53 cm |
| Shipping Weight | 16 kg |
| Shipping Width | 38.5 cm |
| Shipping Depth | 30 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| Application/Usage | Dehumidifier |
| Additional Information | Suitable for room size 35 - 50m?, Extraction Rate: 20L/24hr, 3L water tank with transparent water level, Continuous drain function, Timer, dryer and SMART Modes., LED display and electronic controls., Auto defrost and restart., Water tank full alarm. |
| Features | Extraction Rate 20L/24hr, 3L Water Tank, Continuous drain function |
Russell Hobbs RHDH2002B 20L Dehumidifier - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
