







The Russell Hobbs RHDH2002 20L Dehumidifier in White & Black is a powerful and efficient appliance that helps to remove excess moisture from the air, creating a healthier and more comfortable living environment. With a large 20L water tank capacity, this dehumidifier is perfect for use in medium to large sized rooms.
- 20L water tank capacity
- Effective in medium to large sized rooms
- Removes excess moisture from the air
- Helps to prevent mold and mildew growth
- Compact and portable design
- Easy to use electronic controls
- Auto shut-off feature when tank is full
- Low energy consumption
- Quiet operation
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | De Humidifiers |
| Width | 35 cm |
| Height | 51 cm |
| Product Dimensions | 51cm x 35cm x 24.5cm |
| Colour | Black & White |
| Manufacturer | Russell Hobbs |
| Key Feature 1 | Suitable for room size 35 - 50m? |
| Key Feature 3 | 3L water tank with transparent water level |
| Key Feature 2 | Extraction Rate: 20L/24hr |
| GTIN | 5060440047985 |
| Colour | White |
| Model Number | RHDH2002 |
| Key Feature 4 | Continuous drain function |
| Product Category Group | SDA |
| Weight | 14 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Height | 44 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 21.5 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| Features | Suitable for room size 35 - 50m?, Extraction Rate: 20L/24hr, 3L water tank with transparent water level, Continuous drain function |
| Home Size | Suitable for room size 35 - 50m² |
| App Control | No |
| Extraction (litre/24hr) | 20L |
| Continuous Drainage option | Yes |
| Control type | Manual |
Russell Hobbs RHDH2002 20L Dehumidifier - White & Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
