



The Roberts Radio SPORTSDAB5 Personal Radio is a compact and portable DAB/DAB+/FM radio that is perfect for listening to your favorite stations on the go. With its rugged design and rubber bumper, this radio is built to withstand the elements, making it ideal for outdoor activities such as camping, hiking, or sports.
Key features of the Roberts Radio SPORTSDAB5 Personal Radio include:
- Compact and portable design
- DAB/DAB+/FM radio reception
- Rugged design with rubber bumper for durability
- 10 station presets for easy access to your favorite stations
- Built-in rechargeable battery with up to 20 hours of playback time
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 6.2 cm |
| Height | 10.5 cm |
| Product Dimensions | 10.5cm x 6.2cm x 2cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB/DAB+/FM radio |
| Key Feature 3 | 10 station presets |
| Key Feature 2 | Headphone jack |
| GTIN | 5038301303075 |
| Colour | White |
| Model Number | SPORTSDAB5 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 0.66 kg |
| Smart Connect | No |
| Depth | 2 cm |
| Bluetooth | No |
| Features | DAB/DAB+/FM radio, Headphone jack, 10 station presets |
Roberts Radio SPORTSDAB5 Wireless DAB and FM Radio - Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

