















The Roberts Radio SOUND49W Roberts Sound 49 DAB+/FM Bluetooth Alarm Clock Radio is a versatile and compact radio that offers a range of features for your listening pleasure. With DAB+ and FM radio capabilities, as well as Bluetooth connectivity, you can easily tune in to your favorite stations or stream music from your smartphone or tablet. The built-in alarm clock function makes it perfect for bedside use, ensuring you wake up to your favorite radio station or music.
- DAB+ and FM radio reception for a wide range of station options
- Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- Built-in alarm clock with dual alarms and snooze function
- Compact design perfect for bedside use
- Clear LCD display for easy viewing of time and radio station information
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 12.2 cm |
| Product Dimensions | 12.2cm x 14.5cm x 20cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | Top-loading CD Player with Bluetooth Audio Streaming |
| Key Feature 3 | Clear LCD Display with Adjustable Brightness |
| Key Feature 2 | CD & USB Bookmark Feature |
| GTIN | 5038301312435 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | WAV/MP3/WMA Playback via USB |
| Model Number | SOUND49W |
| Key Feature 4 | Adjustable Sleep-timer & Snooze Feature |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB CLOCK RADIO |
| Number of Discs | 1 |
| Weight | 1.13 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 35 cm |
| Shipping Weight | 12.36 kg |
| Shipping Width | 56 cm |
| Shipping Depth | 39.5 cm |
| Depth | 20 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | 10 DAB / 10 FM Station Presets, CD Player, LCD Display, Alarm/Snooze Function, Mains Powered, USB port/3.5mm Jack |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | 3.5mm Stereo Headphone Out, 3.5mm Auxiliary Input |
| Features | Top-loading CD Player with Bluetooth Audio Streaming, CD & USB Bookmark Feature, Clear LCD Display with Adjustable Brightness, Adjustable Sleep-timer & Snooze Feature, WAV/MP3/WMA Playback via USB |
| Format Supported | CD-R / CD+ |
Roberts Sound 49 DAB+/FM Bluetooth Alarm Clock Radio
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

