













Introducing the Roberts Radio SOUND49BK Roberts Sound 49 DAB+/FM Clock Radio with Bluetooth in sleek black. This compact and stylish clock radio combines modern technology with a classic design, perfect for any bedroom or living room.
Key features of the Roberts Radio SOUND49BK include:
- High-quality DAB+ and FM radio reception for crystal-clear sound
- Bluetooth connectivity allows you to stream music wirelessly from your smartphone or tablet
- Large, easy-to-read display with adjustable brightness for day or night
- Dual alarm function with snooze and sleep timer for added convenience
- Compact size and sleek black design make it a stylish addition to any room
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Clock Radios |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 12.2 cm |
| Product Dimensions | 12.2cm x 14.5cm x 20cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | Top-loading CD Player with Bluetooth Audio Streaming |
| Key Feature 3 | Clear LCD Display with Adjustable Brightness |
| Key Feature 2 | CD & USB Bookmark Feature |
| GTIN | 5038301312428 |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | WAV/MP3/WMA Playback via USB |
| Model Number | SOUND49BK |
| Key Feature 4 | Adjustable Sleep-timer & Snooze Feature |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB CLOCK RADIO |
| Number of Discs | 1 |
| Weight | 1.13 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 35 cm |
| Shipping Weight | 12.36 kg |
| Shipping Width | 56 cm |
| Shipping Depth | 39.5 cm |
| Depth | 20 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | CD Player, Presets:20, LCD display, Alarm/Snooze Function, Mains Powered, USB port/3.5mm jack |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | 3.5mm Stereo Headphone Out, 3.5mm Auxiliary Input |
| Features | Top-loading CD Player with Bluetooth Audio Streaming, CD & USB Bookmark Feature, Clear LCD Display with Adjustable Brightness, Adjustable Sleep-timer & Snooze Feature, WAV/MP3/WMA Playback via USB |
| Format Supported | CD-R / CD+ |
Roberts Sound 49 DAB+/FM Clock Radio with Bluetooth - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

