











The Roberts Radio REV-PETITE2PC DAB+/DAB/FM RDS Radio in Pastel Cream is a compact and stylish radio that offers a range of features for your listening pleasure. This radio is perfect for use in the kitchen, bedroom, or any other room in your home.
- DAB+/DAB/FM RDS radio: Enjoy a wide range of digital radio stations with crystal clear sound quality.
- Compact design: The petite size of this radio makes it easy to place on a bedside table or kitchen counter.
- Easy to use: Simple controls and a clear display make it easy to navigate through stations and settings.
- Alarm function: Wake up to your favorite radio station with the built-in alarm clock feature.
- Headphone jack: Listen to your radio privately with the headphone jack.
| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 12.4 cm |
| Height | 7.3 cm |
| Product Dimensions | 7.3cm x 12.4cm x 8.5cm |
| Colour | Pastel Cream |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB+/DAB/FM RDS Radio |
| Key Feature 3 | OLED Display w/ Adjustable Brightness |
| Key Feature 2 | Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) |
| GTIN | 5038301311971 |
| Colour | Pastel Cream |
| Key Feature 5 | Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Model Number | REV-PETITE2PC |
| Key Feature 4 | 40mm Loudspeaker with Passive Radiator |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Weight | 430 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 33 cm |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Shipping Width | 53 cm |
| Shipping Depth | 13 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | Frequency Band: DAB / DAB+ / FM, Interfaces/Ports: Headphone, Station Presets: 10 DAB/10 FM, Box contents Safety/Warranty Leaflet, Radio, USB-C Charging Cable, Quick Start Guide |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Headphone |
| Features | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) , OLED Display w/ Adjustable Brightness, 40mm Loudspeaker with Passive Radiator, Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Portable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Roberts Radio REV-PETITE2PC DAB+/DAB/FM RDS Radio - Pastel Cream
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

