









The Roberts Radio REV-PETITE2MB DAB+/DAB/FM RDS Radio in Midnight Blue is a sleek and compact radio that delivers high-quality sound in a stylish package. Whether you're listening to your favorite DAB+ or FM stations, this radio ensures crystal clear audio for an enjoyable listening experience.
Key features of the Roberts Radio REV-PETITE2MB include:
- Compact and portable design for easy placement in any room
- DAB+ and FM radio reception for a wide range of station options
- RDS function displays station information for easy navigation
- Clear and crisp sound quality for an immersive listening experience
- Midnight Blue color adds a touch of elegance to your home decor
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 12.4 cm |
| Height | 7.3 cm |
| Product Dimensions | 7.3cm x 12.4cm x 8.5cm |
| Colour | Midnight Blue |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB+/DAB/FM RDS Radio |
| Key Feature 3 | OLED Display w/ Adjustable Brightness |
| Key Feature 2 | Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) |
| GTIN | 5038301311926 |
| Colour | Midnight Blue |
| Key Feature 5 | Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Model Number | REV-PETITE2MB |
| Key Feature 4 | 40mm Loudspeaker with Passive Radiator |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Weight | 430 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 33 cm |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Shipping Width | 53 cm |
| Shipping Depth | 13 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | Frequency Band: DAB / DAB+ / FM, Interfaces/Ports: Headphone, Station Presets: 10 DAB/10 FM, Box contents USB-C Charging Cable, Radio, Safety/Warranty Leaflet, Quick Start Guide |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Headphone |
| Features | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) , OLED Display w/ Adjustable Brightness, 40mm Loudspeaker with Passive Radiator, Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Portable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Roberts Radio REV-PETITE2MB DAB+/DAB/FM RDS Radio - Midnight Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

