









The Roberts Radio REV-PETITE2DP DAB+/DAB/FM RDS Radio in Dusky Pink is a stylish and compact radio that offers a range of features for your listening pleasure. With its retro design and modern functionality, this radio is perfect for any room in your home.
Key features of the Roberts Radio REV-PETITE2DP include:
- DAB+/DAB/FM RDS radio reception for a wide range of stations
- Compact and portable design, making it easy to move around the house
- Easy-to-read LCD display for quick and convenient navigation
- 20 station presets for storing your favorite radio stations
- Headphone jack for private listening
- AC adapter included, or can be powered by batteries for on-the-go listening
| Colour Group | Pink |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 12.4 cm |
| Height | 7.3 cm |
| Product Dimensions | 7.3cm x 12.4cm x 8.5cm |
| Colour | Dusty Pink |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB+/DAB/FM RDS Radio |
| Key Feature 3 | OLED Display w/ Adjustable Brightness |
| Key Feature 2 | Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) |
| GTIN | 5038301311933 |
| Colour | Pink |
| Key Feature 5 | Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Model Number | REV-PETITE2DP |
| Key Feature 4 | 40mm Loudspeaker with Passive Radiator |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Weight | 430 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 33 cm |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Shipping Width | 53 cm |
| Shipping Depth | 13 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | Frequency Band: DAB / DAB+ / FM, Interfaces/Ports: Headphone, Station Presets: 10 DAB/10 FM, Box contents: USB-C Charging Cable, Radio, Safety/Warranty Leaflet, Quick Start Guide |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Headphone |
| Features | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) , OLED Display w/ Adjustable Brightness, 40mm Loudspeaker with Passive Radiator, Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Portable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Roberts Radio REV-PETITE2DP DAB+/DAB/FM RDS Radio - Dusky Pink
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

