









Introducing the Roberts Radio REV-PETITE2DE DAB+/DAB/FM RDS Radio in a charming Duck Egg color. This compact and stylish radio combines modern technology with a retro design, making it a perfect addition to any room.
The Roberts Radio REV-PETITE2DE features a clear LCD display for easy navigation and tuning, as well as a built-in DAB+/DAB/FM tuner for crystal-clear radio reception. With 20 station presets, you can easily save your favorite stations for quick access.
This radio also includes a headphone socket for private listening, as well as a built-in alarm clock function with sleep timer and snooze features. The REV-PETITE2DE is powered by mains or battery, making it perfect for use at home or on the go.
- Compact and stylish design
- Clear LCD display for easy navigation
- Built-in DAB+/DAB/FM tuner for crystal-clear radio reception
- 20 station presets for easy access to favorite stations
- Headphone socket for private listening
- Built-in alarm clock function with sleep timer and snooze features
- Can be powered by mains or battery
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 12.4 cm |
| Height | 7.3 cm |
| Product Dimensions | 7.3cm x 12.4cm x 8.5cm |
| Colour | Duck Egg |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB+/DAB/FM RDS Radio |
| Key Feature 3 | OLED Display w/ Adjustable Brightness |
| Key Feature 2 | Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) |
| GTIN | 5038301311940 |
| Colour | Duck Egg Blue |
| Key Feature 5 | Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Model Number | REV-PETITE2DE |
| Key Feature 4 | 40mm Loudspeaker with Passive Radiator |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Weight | 430 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 33 cm |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Shipping Width | 53 cm |
| Shipping Depth | 13 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | Frequency Band: DAB / DAB+ / FM, Interfaces/Ports: Headphone, Station Presets: 10 DAB/10 FM, Box contents: USB-C Charging Cable, Radio, Safety/Warranty Leaflet, Quick Start Guide |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Headphone |
| Features | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) , OLED Display w/ Adjustable Brightness, 40mm Loudspeaker with Passive Radiator, Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Portable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Roberts Radio REV-PETITE2DE DAB+/DAB/FM RDS Radio - Duck Egg
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

