









Introducing the Roberts Radio REV-PETITE2BK DAB+/DAB/FM RDS Radio in sleek black. This compact and stylish radio is perfect for any room in your home, providing you with access to a wide range of digital and traditional radio stations.
Key features of the Roberts Radio REV-PETITE2BK include:
- DAB+/DAB/FM RDS radio reception for crystal clear sound quality
- 10 station presets for quick and easy access to your favorite stations
- Compact and portable design, perfect for use at home or on the go
- Easy to read LCD display with adjustable brightness settings
- Headphone jack for private listening
- AC adaptor or battery powered for added convenience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 12.4 cm |
| Height | 7.3 cm |
| Product Dimensions | 7.3cm x 12.4cm x 8.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB+/DAB/FM RDS Radio |
| Key Feature 3 | OLED Display w/ Adjustable Brightness |
| Key Feature 2 | Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
| Model Number | REV-PETITE2BK |
| Key Feature 4 | 40mm Loudspeaker with Passive Radiator |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Weight | 430 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 33 cm |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Shipping Width | 53 cm |
| Shipping Depth | 13 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | Frequency Band: DAB / DAB+ / FM, Interfaces/Ports: Headphone, Station Presets: 10 DAB/10 FM, Box contents USB-C Charging Cable, Radio, Safety/Warranty Leaflet, Quick Start Guide |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Headphone |
| Features | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Built-in Rechargeable Battery (Up to 20 Hours Playtime) , OLED Display w/ Adjustable Brightness, 40mm Loudspeaker with Passive Radiator, Clock Face Display in Stand-by (Must be Plugged In) |
Roberts Radio REV-PETITE2BK DAB+/DAB/FM RDS Radio - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

