



The Roberts Radio RD70PC Revival Radio in Pastel Cream is a stylish and retro-inspired radio that combines classic design with modern functionality. Its vintage look is complemented by its advanced features, making it a perfect addition to any room.
Key features of the Roberts Radio RD70PC Revival Radio include:
- DAB/DAB+/FM radio reception for a wide range of listening options
- Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- Built-in alarm clock with snooze and sleep timer functions
- USB charging port for conveniently charging your devices
- Headphone jack for private listening
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | DAB Stream Radio |
| Width | 25 cm |
| Height | 16 cm |
| Product Dimensions | 16cm x 25cm x 10.6cm |
| Colour | Pastel Cream |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB/DAB+/FM radio |
| Key Feature 3 | Alarm & snooze timers |
| Key Feature 2 | Bluetooth connectivity |
| GTIN | 5038301306588 |
| Colour | Cream |
| Model Number | RD70PC |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 1.71 kg |
| Smart Connect | No |
| Depth | 10.6 cm |
| Audio Formats | Bluetooth |
| Bluetooth | Yes |
| Features | DAB/DAB+/FM radio, Bluetooth connectivity, Alarm & snooze timers |
| Portable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Roberts Radio ROBRD70PC Wireless DAB Radio - Pastel Cream
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

