

The Roberts Radio RAMBLERMAXDE Rambler Max is a versatile radio that combines traditional FM and DAB/DAB+ radio with modern internet connectivity and Bluetooth streaming capabilities. With its classic design and advanced features, this radio is perfect for enjoying a wide variety of music and radio programs.
Key Features:
- DAB/DAB+/FM RDS radio reception for crystal clear sound quality
- Internet connectivity for access to thousands of radio stations from around the world
- Bluetooth streaming allows you to play music from your smartphone or tablet wirelessly
- Large display screen for easy navigation and viewing of radio station information
- Compact and portable design with a built-in rechargeable battery for on-the-go listening
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | DAB Stream Radio |
| Width | 27 cm |
| Height | 17.7 cm |
| Product Dimensions | 17.7cm x 27cm x 9.4cm |
| Colour | Duck Egg |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | Smart Radio: Internet/DAB/DAB+/FM RDS radio |
| Key Feature 3 | Portable (Optional lithium battery pack ? BP3) |
| Key Feature 2 | 6 preset EQ settings |
| Model Number | RAMBLERMAXDE |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | SMART Radio |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 1.9 kg |
| Shipping Height | 29.5 cm |
| Shipping Weight | 10.7 kg |
| Shipping Width | 49.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 34 cm |
| Depth | 9.4 cm |
| Additional Information | Smart Radio: Internet/DAB/DAB+/FM RDS radio, 6 preset EQ settings and separate treble, bass, loudness options, Streaming Services built in: Spotify and Deezer, Portable (Optional lithium battery pack ? BP3) |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Stereo Headphone |
| Features | Smart Radio: Internet/DAB/DAB+/FM RDS radio, 6 preset EQ settings , Portable (Optional lithium battery pack ? BP3) |
Roberts Radio Rambler Max DAB/DAB+/FM RDS/Internet Smart Radio with Bluetooth - Duck Egg
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

