
The Roberts Radio RAMBLERCLANB Rambler Classic is a stylish and versatile radio that combines classic design with modern technology. This radio features DAB, DAB+, and FM RDS reception, allowing you to access a wide range of radio stations with crystal clear sound quality. Additionally, the built-in Bluetooth functionality allows you to wirelessly stream music from your smartphone or tablet.
Key features of the Roberts Radio RAMBLERCLANB Rambler Classic include:
- DAB, DAB+, and FM RDS reception for a wide range of radio stations
- Built-in Bluetooth for wireless music streaming
- Classic design with navy blue finish
- Easy-to-read LCD display with adjustable brightness
- Portable design with carry handle for on-the-go listening
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 27 cm |
| Height | 17.7 cm |
| Product Dimensions | 17.7cm x 27cm x 9.4cm |
| Colour | Navy Blue |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB+/DAB/FM RDS Radio |
| Key Feature 3 | 6 preset EQ settings and separate treble, bass, loudness options |
| Key Feature 2 | Adjustable sleep timer |
| GTIN | 5038301313005 |
| Model Number | RAMBLERCLANB |
| Key Feature 4 | Device charging via USB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Weight | 1.68 kg |
| Shipping Height | 29.5 cm |
| Shipping Weight | 10.5 kg |
| Shipping Width | 49.5 cm |
| Shipping Depth | 34 cm |
| Depth | 9.4 cm |
| Additional Information | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Adjustable sleep timer, 6 preset EQ settings and separate treble, bass, loudness options, Device charging via USB |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Stereo Headphone |
| Features | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Adjustable sleep timer, 6 preset EQ settings and separate treble, bass, loudness options, Device charging via USB |
Roberts Radio Rambler Classic DAB/DAB+/FM RDS Radio with Bluetooth - Navy Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

