





The Roberts Radio PLAY30WB Play30 DAB/DAB+/FM RDS Digital Radio in Blue & White is a stylish and versatile radio that offers a range of features for an enhanced listening experience.
- DAB/DAB+/FM RDS digital radio reception for a wide variety of stations
- Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- 20 station presets for easy access to your favorite stations
- Large, easy-to-read display with adjustable brightness levels
- Alarm function with sleep timer and snooze feature
- Compact and portable design with a carry handle for easy transportation
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 22.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Product Dimensions | 13.5cm x 22.5cm x 5.3cm |
| Colour | Blue & White |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | Dual alarms for wake up with snooze and sleep features |
| Key Feature 3 | FM RDS station name display |
| Key Feature 2 | Built-in loudness for extra bass, treble and bass control, audio equalizer |
| GTIN | 5038301313371 |
| Colour | Blue |
| Model Number | PLAY30WB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | DAB Radio |
| Weight | 7.3 kg |
| Shipping Height | 19 cm |
| Shipping Weight | 7.58 kg |
| Shipping Width | 50 cm |
| Shipping Depth | 35.5 cm |
| Depth | 5.3 cm |
| Additional Information | DAB+/DAB/FM RDS Radio, 4 x AA size/LR6 or rechargeable equivalent (not included), Accessories:Power adapter included. |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Headphone |
| Features | Dual alarms for wake up with snooze and sleep features, Built-in loudness for extra bass, treble and bass control, audio equalizer, FM RDS station name display |
Roberts Radio Play30 DAB/DAB+/FM RDS Digital Radio - Blue & White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

