









Stay entertained with the Roberts Radio PLAY20BK DAB+/DAB/FM RDS Radio in sleek black. This compact radio is perfect for enjoying your favorite radio stations at home or on the go. With DAB+ and FM RDS technology, you can easily tune into a wide variety of stations with crystal-clear sound quality. The PLAY20BK also features a handy built-in alarm clock, making it a versatile addition to any room.
- DAB+ and FM RDS technology for clear, reliable reception
- Compact and portable design for easy transport
- Built-in alarm clock for added convenience
- Easy-to-read LCD display for quick station identification
- Headphone jack for private listening
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 16.6 cm |
| Height | 10.8 cm |
| Product Dimensions | 10.8cm x 16.6cm x 3.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | DAB+/DAB/FM RDS Radio |
| Key Feature 3 | Colour TFT LCD Display |
| Key Feature 2 | Bluetooth Audio Streaming |
| GTIN | 5038301309077 |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | Search / Manual Tuning |
| Model Number | PLAY20B |
| Key Feature 4 | Charges Rechargeable Batteries in Device |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Radio |
| Weight | 400 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 31.5 cm |
| Shipping Weight | 7.99 kg |
| Shipping Width | 40 cm |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Depth | 3.7 cm |
| Audio Formats | mono |
| Additional Information | Frequency Band: DAB / DAB+ / FM, Interfaces/Ports: Headphone, Station Presets: 10 DAB/10 FM, Box contents Safety / Warranty leaflet, Radio, Mains adaptor, Quick start guide |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | Headphone |
| Features | DAB+/DAB/FM RDS Radio, Bluetooth Audio Streaming, Colour TFT LCD Display, Charges Rechargeable Batteries in Device, Search / Manual Tuning |
| Portable | Yes |
| Bluetooth | No |
Roberts Radio PLAY20BK DAB+/DAB/FM RDS Radio - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

