







The Roberts Radio CR9971BK Clock Radio is a sleek and modern addition to any bedroom or office space. This compact clock radio not only tells the time, but also allows you to wake up to your favorite radio station or buzzer alarm.
Key features of the Roberts Radio CR9971BK Clock Radio include:
- Large, easy-to-read digital display
- FM and DAB/DAB+ radio tuner for crystal clear sound
- Dual alarm function with snooze and sleep timer
- Adjustable brightness control for display
- Compact size perfect for bedside tables or desks
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Clock Radios |
| Width | 17.5 cm |
| Height | 6 cm |
| Product Dimensions | 6cm x 17.5cm x 14.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | FM/MW waveband radio |
| Key Feature 3 | Back-up battery power |
| Key Feature 2 | Alarm and snooze button |
| GTIN | 5038301308438 |
| Colour | Black |
| Model Number | CR9971BK |
| Key Feature 4 | Large LED time display |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Clock Radio |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 0.59 kg |
| Smart Connect | No |
| Depth | 14.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Features | FM/MW waveband radio, Alarm and snooze button, Back-up battery power, Large LED time display |
| Bluetooth | No |
Roberts Radio CR9971BK Clock Radio - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

