











The Roberts Radio BLUTUNE300LBK is a sleek and modern DAB+/FM Bluetooth radio in a stylish black color. With its advanced features, this radio is perfect for enjoying your favorite music and radio stations with crystal clear sound quality.
Key Features:
- Bluetooth connectivity allows you to stream music wirelessly from your smartphone or tablet
- DAB+ and FM radio tuners provide a wide range of radio stations to choose from
- USB port for charging your devices or playing music from a USB stick
- Alarm clock function with dual alarms and snooze feature
- Headphone jack for private listening
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 36 cm |
| Height | 13.8 cm |
| Product Dimensions | 13.8cm x 36cm x 26.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | Presets: DAB:10, FM:10 |
| Key Feature 3 | LCD display |
| Key Feature 2 | Auto Tuning |
| GTIN | 5038301313241 |
| Colour | Black |
| Model Number | BLUTUNE300LBK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Radio |
| Weight | 4.29 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Depth | 26.5 cm |
| Additional Information | Features: - Telescopic antenna, Dual alarm clock with snooze and sleep timer, Multi-function remote control, Adjustable display brightness, Clock, Buzz Alarm, Radio Alarm, Snooze Function, Mains Power Option, Stereo |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Presets: DAB:10, FM:10, Auto Tuning, LCD Display |
| Format Supported | MP3 / WMA playback via CD and USB, DAB / DAB+ / FM RDS / Bluetooth / CD / USB, 20 radio station presets, Powerful Stereo speakers with dual bass reflex ports |
Roberts Radio BLUTUNE300LBK DAB+/FM Bluetooth Radio - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

