





Introducing the Roberts Radio BLUTUNE300L DAB+/FM Bluetooth Radio in a beautiful cherry finish. This sleek and stylish radio combines modern technology with a classic design, perfect for any room in your home.
Key features of the Roberts Radio BLUTUNE300L include:
- DAB+ and FM radio reception for a wide range of stations
- Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- USB charging port for conveniently charging your devices
- Dual alarm function with sleep timer and snooze feature
- Full range stereo speakers for clear and crisp sound quality
| Colour Group | Red |
|---|---|
| Product Range | DAB Radios |
| Width | 36 cm |
| Height | 13.8 cm |
| Product Dimensions | 13.8cm x 36cm x 26.5cm |
| Colour | Cherry |
| Manufacturer | Roberts |
| Key Feature 1 | Presets: DAB:10, FM:10 |
| Key Feature 3 | LCD display |
| Key Feature 2 | Auto Tuning |
| GTIN | 5038301313234 |
| Colour | Brown |
| Model Number | BLUTUNE300L |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Radio |
| Weight | 4.29 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Depth | 26.5 cm |
| Additional Information | Features: - Telescopic antenna, Dual alarm clock with snooze and sleep timer, Multi-function remote control, Adjustable display brightness, Clock, Buzz Alarm, Radio Alarm, Snooze Function, Mains Power Option, Stereo |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Presets: DAB:10, FM:10, Auto Tuning, LCD Display |
| Format Supported | MP3 / WMA playback via CD and USB DAB / DAB+ / FM RDS / Bluetooth / CD / USB 20 radio station presets Powerful Stereo speakers with dual bass reflex ports |
Roberts Radio BLUTUNE300L DAB+/FM Bluetooth Radio - Cherry
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

