













The Reflex Active RA30-2186 Amoled Series 30 Smart Watch in Black is a sleek and stylish wearable device that offers a wide range of features to enhance your daily activities.
Key features of the Reflex Active RA30-2186 Amoled Series 30 Smart Watch include:
- 1.3 inch AMOLED display for crisp and clear visuals
- Heart rate monitor to track your fitness levels
- GPS tracking to map your routes and monitor your outdoor activities
- Water resistant design for added durability
- Bluetooth connectivity to easily sync with your smartphone
- Multiple sports modes for customized workout tracking
- Long battery life for extended use without frequent charging
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Smart Wearables |
| Width | 3.6 cm |
| Height | 24.8 cm |
| Product Dimensions | 24.8cm x 3.6cm x 1cm |
| Weatherproof | Yes |
| Battery Life | 7days |
| Navigation | Rotation Crown navigation |
| Display | Amoled always on-High Definition Display |
| Make & Receive Calls | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Reflex Active |
| Key Feature 1 | Amoled always on-High Definition Display |
| Key Feature 3 | Make and receive calls |
| Key Feature 2 | Rotation Crown navigation |
| GTIN | 5018479155324 |
| Colour | Black |
| Model Number | RA30-2186 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Smart Watch |
| Weight | 0.05 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 0.11 kg |
| Shipping Width | 9 cm |
| Shipping Depth | 2.4 cm |
| Depth | 1 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Amoled always on-High Definition Display, Rotation Crown navigation, Make and receive calls |
Reflex Active RA30-2186 Amoled Series 30 Smart Watch - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
