











The Reflex Active RA29-2182 Amoled Series 29 Smart Watch in Blue is a stylish and functional wearable device that seamlessly integrates with your active lifestyle. This smart watch features a vibrant Amoled display that provides crisp and clear visuals, making it easy to view notifications, messages, and fitness tracking data.
Key Features:
- Amoled display for vibrant visuals
- Tracks fitness metrics such as steps taken, calories burned, and heart rate
- Receive notifications for calls, messages, and social media alerts
- Water resistant design for worry-free wear during workouts or outdoor activities
- Long-lasting battery life for extended use without frequent charging
- Compatible with both iOS and Android devices for versatile connectivity
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Smart Wearables |
| Width | 4 cm |
| Height | 25.3 cm |
| Product Dimensions | 25.3cm x 4cm x 1cm |
| Weatherproof | Yes |
| Battery Life | 7days |
| Navigation | Rotation Crown navigation |
| Display | Amoled always on-High Definition Display |
| Make & Receive Calls | Yes |
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Reflex Active |
| Key Feature 1 | Amoled always on-High Definition Display |
| Key Feature 3 | Make and receive calls |
| Key Feature 2 | Rotation Crown navigation |
| GTIN | 5018479155287 |
| Colour | Blue |
| Model Number | RA29-2182 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Smart Watch |
| Weight | 0.06 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 0.11 kg |
| Shipping Width | 9 cm |
| Shipping Depth | 2.4 cm |
| Depth | 1 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Amoled always on-High Definition Display, Rotation Crown navigation, Make and receive calls |
Reflex Active RA29-2182 Amoled Series 29 Smart Watch - Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
