









The Reflex Active RA23-2166 Series 23 Smart Watch in Pink is a stylish and functional wearable device that combines the features of a traditional watch with the capabilities of a smartwatch. This sleek watch is perfect for those who want to stay connected and organized while on the go.
Key features of the Reflex Active RA23-2166 Series 23 Smart Watch include:
- Heart rate monitoring: Keep track of your heart rate throughout the day to help you stay on top of your fitness goals.
- Activity tracking: Monitor your steps, distance, and calories burned to help you stay active and healthy.
- Notifications: Receive alerts for calls, texts, and social media notifications right on your wrist so you never miss an important message.
- Touchscreen display: Easily navigate through the watch's features with a responsive touchscreen display.
- Water resistant: The watch is water resistant, making it perfect for wearing during workouts or outdoor activities.
| Colour Group | Pink |
|---|---|
| Product Range | Smart Wearables |
| Width | 3.9 cm |
| Height | 25.5 cm |
| Product Dimensions | 25.5cm x 3.9cm x 1cm |
| Weatherproof | Yes |
| Battery Life | 7days |
| Display | 1.83" touch screen |
| Make & Receive Calls | Yes |
| Colour | Pink |
| Manufacturer | Reflex Active |
| Key Feature 1 | 1.83" touch screen |
| Key Feature 3 | Track steps, heart rate and sleep patterns |
| Key Feature 2 | Make and receive calls |
| GTIN | 5018479131786 |
| Colour | Pink |
| Model Number | RA23-2166 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Smart Watch |
| Weight | 0.04 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 0.09 kg |
| Shipping Width | 9 cm |
| Shipping Depth | 2.4 cm |
| Screen Size | 1.83 in |
| Depth | 1 cm |
| Additional Information | 1.83" touch screen, Make and receive calls, Track steps, heart rate and sleep patterns, Receive health reminders for hydration, sedentary habits and breathing exercises, Multiple sport modes, music control, weather updates, camera control |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 1.83" touch screen, Make and receive calls, Track steps, heart rate and sleep patterns |
Reflex Active RA23-2166 Series 23 Smart Watch - RGP - Pink
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
