











The Reflex Active RA12-2158 Series 12 Berry Strap Smart Watch in Berry is a stylish and functional accessory that will help you stay connected and organized throughout your day. This smartwatch offers a range of features to enhance your daily routine and keep you on track with your fitness goals.
Key features of the Reflex Active RA12-2158 Series 12 Berry Strap Smart Watch include:
- 1.3" full touch color display for easy navigation and viewing of notifications
- Heart rate monitor to track your fitness levels and optimize your workouts
- Sleep monitoring to help you improve the quality of your rest
- Water-resistant design, making it suitable for everyday wear and workouts
- GPS tracking to accurately monitor your outdoor activities
- Multiple sports modes to track a variety of exercises and activities
- Call and message notifications to keep you connected on the go
| Colour Group | Red |
|---|---|
| Product Range | Smart Wearables |
| Width | 3.8 cm |
| Height | 24.5 cm |
| Product Dimensions | 24.5cm x 3.8cm x 1cm |
| Weatherproof | Yes |
| Battery Life | 7days |
| Notifications | Yes |
| Display | 1.7? touch screen |
| Colour | Berry |
| Manufacturer | Reflex Active |
| Key Feature 1 | 1.7? touch screen |
| Key Feature 3 | Call, message & social notifications |
| Key Feature 2 | Track steps, heart rate and sleep patterns |
| GTIN | 5018479131731 |
| Colour | Red |
| Model Number | RA12-2158 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Smart Watch |
| Weight | 0.04 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 0.09 kg |
| Shipping Width | 9 cm |
| Shipping Depth | 2.4 cm |
| Screen Size | 1.7 in |
| Depth | 1 cm |
| Additional Information | 1.7? touch screen, Track steps, heart rate and sleep patterns, Call, message & social notifications, Receive health reminders for hydration, sedentary habits and breathing exercises, Multiple sport modes, music control, weather updates, camera control |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 1.7? touch screen, Track steps, heart rate and sleep patterns, Call, message & social notifications |
Reflex Active RA12-2158 Series 12 Berry Strap Smart Watch - Berry
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
