













The Reflex Active RA08-2118 Series 8 Activity Tracker in Black is a sleek and stylish fitness tracker designed to help you reach your health and wellness goals. With a range of features to track your activity levels throughout the day, this tracker is perfect for anyone looking to improve their fitness and overall well-being.
Key features of the Reflex Active RA08-2118 Series 8 Activity Tracker include:
- Heart rate monitor to track your heart rate during exercise and throughout the day
- Step counter to keep track of your daily steps and encourage you to stay active
- Calorie tracker to help you monitor your daily calorie intake and expenditure
- Sleep tracker to monitor your sleep patterns and help you get a better night's rest
- Water resistant design so you can wear it while swimming or in the shower
- Long battery life so you can go longer between charges
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Smart Wearables |
| Width | 2 cm |
| Height | 25 cm |
| Product Dimensions | 25cm x 2cm x 1cm |
| Weatherproof | Yes |
| Battery Life | 7days |
| Notifications | Yes |
| Display | Colour Touch Screen |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Reflex Active |
| Key Feature 1 | Colour Touch Screen |
| Key Feature 3 | Call, message & social notifications |
| Key Feature 2 | Track steps, heart rate |
| GTIN | 5018479117070 |
| Colour | Black |
| Model Number | RA08-2118 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Smart Watch |
| Weight | 0.02 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 0.09 kg |
| Shipping Width | 9 cm |
| Shipping Depth | 2.4 cm |
| Depth | 1 cm |
| Additional Information | Colour Touch Screen, Track steps, heart rate, Call, message & social notifications, Receive health reminders for hydration, sedentary habits and breathing exercises, Multiple sport modes, music control, weather updates, camera control |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Colour Touch Screen, Track steps, heart rate, Call, message & social notifications |
Reflex Active RA08-2118 Series 8 Activity Tracker - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
