



















The Nutribullet 02643 Magic Bullet Blender in Black is a powerful and versatile kitchen appliance that makes it easy to create delicious and nutritious smoothies, shakes, sauces, and more. With its compact design and simple operation, this blender is perfect for everyday use.
Key features of the Nutribullet 02643 Magic Bullet Blender include:
- High-speed motor that effortlessly blends fruits, vegetables, and other ingredients to create smooth and creamy textures
- Compact design that takes up minimal counter space and is easy to store when not in use
- Durable stainless steel blades that can easily pulverize even the toughest ingredients
- Easy to use and clean, with dishwasher-safe parts for added convenience
- Includes a variety of cups and lids for on-the-go convenience and versatility
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Blenders |
| Width | 16.8 cm |
| Height | 36.2 cm |
| Product Dimensions | 36.2cm x 16.8cm x 16.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Nutribullet |
| Key Feature 1 | Total, complete?control |
| Key Feature 3 | Blend both hot and cold |
| Key Feature 2 | Large 1.5L pitcher |
| GTIN | 5060784679989 |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | 600-Watt power base |
| Model Number | 02643 |
| Key Feature 4 | One magic blade for it?all |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Blender |
| Number of Speed Settings | 3.0 |
| Weight | 2.2 kg |
| Shipping Height | 40.8 cm |
| Shipping Weight | 2.8 kg |
| Shipping Width | 21.1 cm |
| Shipping Depth | 21.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 16.8 cm |
| Material | Plastic |
| Features | Total, complete?control, Large 1.5L pitcher , Blend both hot and cold, One magic blade for it?all, 600-Watt power base |
| Max capacity (Litres) | 1.5 |
Nutribullet 02643 Magic Bullet Blender - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
