



















The Nutribullet 02147 Blender Combo in Dark Grey is a versatile kitchen appliance that combines the power of a blender and a food processor in one compact unit. With a sleek design and powerful motor, this blender combo is perfect for making smoothies, sauces, soups, and more with ease.
Key features of the Nutribullet 02147 Blender Combo include:
- Powerful 1200 watt motor for blending and processing even the toughest ingredients
- Three precision speeds for customized blending and processing
- Includes a large 64 oz pitcher for blending large batches and a 24 oz cup for single servings
- Stainless steel blades for efficient blending and processing
- Easy-to-clean design with dishwasher-safe parts
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Blenders |
| Width | 17.2 cm |
| Height | 42.5 cm |
| Product Dimensions | 42.5cm x 17.2cm x 24cm |
| Colour | Dark Grey |
| Manufacturer | Nutribullet |
| Key Feature 1 | Comes with three of the classic bullet shaped blender cups for delicious and nutritious smoothies |
| Key Feature 3 | large 1.8L capacity |
| Key Feature 2 | Smart pre-programmed nutrition extraction: With one touch |
| GTIN | 5060784676346 |
| Colour | Silver |
| Model Number | 02147 |
| Key Feature 4 | Three blend speeds |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Blender |
| Number of Speed Settings | 5.0 |
| Weight | 4.39 kg |
| Shipping Height | 40.2 cm |
| Shipping Weight | 5.69 kg |
| Shipping Width | 23.2 cm |
| Shipping Depth | 39.6 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 24 cm |
| Material | Plastic |
| Features | Comes with three of the classic bullet shaped blender cups for delicious and nutritious smoothies, Smart pre-programmed nutrition extraction: With one touch, large 1.8L capacity, Three blend speeds |
| Max capacity (Litres) | 1.8 |
Nutribullet 02147 Blender Combo - Dark Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

