



















The Numatic 916177 Henry Quick Vacuum in a vibrant red color is a powerful and efficient vacuum cleaner designed to make cleaning quick and easy. With a run time of up to 60 minutes, this vacuum allows you to clean your entire home without having to stop and recharge.
Key features of the Numatic 916177 Henry Quick Vacuum include:
- Powerful suction for thorough cleaning
- Large capacity dust bag to reduce the frequency of emptying
- Long 60-minute run time for extended cleaning sessions
- Compact and lightweight design for easy maneuverability
- HEPA filtration system to trap dust and allergens
| Colour Group | Red |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 27 cm |
| Height | 122 cm |
| Product Dimensions | 122cm x 27cm x 24cm |
| Country of Origin | UK |
| Colour | Red |
| Manufacturer | Numatic |
| Key Feature 1 | Dust-free Emptying |
| Key Feature 3 | Lightweight & Versatile |
| Key Feature 2 | Bigger Capacity |
| GTIN | 5028965849200 |
| Colour | Red |
| Model Number | 916177 |
| Key Feature 4 | Powerful Cleaning |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 77 dB |
| Package Contents | 1 x Vacuum Cleaner, 6 x Henry Quick Pods, 1 x Battery Pack Assembly, 1 x Battery Charger, 1 x Henry Floor Tool, 1 x Quick Combi Tool, 1 x Quick Crevice Tool, 1 x Extension Handle |
| Number of Power Levels | 2.0 |
| Weight | 3.2 kg |
| Warranty Information | consumer keeps receipt |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 5.9 kg |
| Shipping Width | 74 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 24 cm |
| Additional Information | Cordless Performance |
| Maximum Battery Recharge Time | 150 Minutes |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Material | Plastic |
| Features | Dust-Free Emptying, Bigger Capacity, Lightweight & Versatile, Powerful Cleaning |
| Dust Capacity | 1 L |
| Dust Collection | Bag |
| Filter Type | Triple-layer Filtration Pod |
| Floor Type | All floor type |
Numatic 916177 Henry Quick Vacuum - 60 Minutes Run Time - Red
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


