



















The Numatic 906766 Henry Pet Vacuum Cleaner in Green is the perfect solution for pet owners looking to keep their homes clean and free of pet hair and dander. This powerful vacuum cleaner features a high-efficiency filtration system and specialized pet tools to effectively clean up after your furry friends.
Key Features:
- Powerful suction for deep cleaning
- Specialized pet tools for removing pet hair and dander
- High-efficiency filtration system to trap allergens
- Large capacity dust bag for less frequent emptying
- Durable construction for long-lasting performance
| Colour Group | Green |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 36 cm |
| Height | 37 cm |
| Product Dimensions | 37cm x 36cm x 34cm |
| Country of Origin | UK |
| Colour | Green |
| Manufacturer | Numatic |
| Key Feature 1 | Dust-free Emptying |
| Key Feature 3 | Remove Pet Hairs |
| Key Feature 2 | Fuss-free Features |
| GTIN | 5028965752135 |
| Colour | Green |
| Model Number | 906766 |
| Key Feature 4 | Reduce Pet Odours |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 70 dB |
| Number of Power Levels | 1.0 |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Information | consumer keeps receipt |
| Shipping Height | 47 cm |
| Shipping Weight | 9.37 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Depth | 34 cm |
| Accessories | FloMax Conical Hose, Stainless Steel Bend Tube, Stainless Steel Extension Tube, Combination Floor Tool, Double Taper Hose/Tool Adaptor, Crevice tool, Soft dusting brush, Upholstery nozzle with slide on brush, EcoBrush |
| Cable Length | 10 m |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic |
| Features | Dust-free Emptying, Fuss-free Features, Remove Pet Hairs, Reduce Pet Odours |
| Dust Capacity | 9 L |
| Dust Collection | Bag |
| Filter Type | Micro Fresh Filter/HepaFlo Bag |
| Floor Type | All floor types |
Numatic 906766 Henry Pet Vacuum Cleaner - Green
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


