















The Numatic 902395 Henry Vacuum Cleaner in Red is a powerful and reliable vacuum cleaner that is perfect for both home and commercial use. With its iconic smiling face design, this vacuum cleaner not only looks great but also delivers exceptional cleaning performance.
Key Features:
- Powerful 620W motor for efficient cleaning
- Large 9L capacity dust bag for less frequent emptying
- TriTex filtration system for improved air quality
- 10m cable and 26.8m cleaning range for greater flexibility
- Comes with a range of accessories for versatile cleaning
| Colour Group | Red |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 34 cm |
| Height | 34.5 cm |
| Product Dimensions | 34.5cm x 34cm x 32cm |
| Country of Origin | UK |
| Colour | Red |
| Manufacturer | Numatic |
| Key Feature 1 | Dust-free Emptying |
| Key Feature 3 | Built to Last |
| Key Feature 2 | Fuss-free Features |
| GTIN | 5028965678039 |
| Colour | Red |
| Model Number | 902395 |
| Key Feature 4 | Unstoppable Cleaning |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 70 dB |
| Number of Power Levels | 1.0 |
| Weight | 7.5 kg |
| Warranty Information | consumer keeps receipt |
| Shipping Height | 44 cm |
| Shipping Weight | 8.3 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Depth | 32 cm |
| Additional Information | Perfect All-rounder |
| Accessories | FloMax Conical Hose, Stainless Steel Bend Tube, Stainless Steel Extension Tube, Combination Floor Tool, Double Taper Hose/Tool Adaptor, Crevice tool, Soft dusting brush, Upholstery nozzle with slide on brush |
| Cable Length | 10 m |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic |
| Features | Dust-free Emptying, Fuss-free Features, Built to Last, Unstoppable Cleaning |
| Dust Capacity | 6 L |
| Dust Collection | Bag |
| Filter Type | Tritex Filter/HepaFlo Bag |
| Floor Type | All floor types |
Numatic 902395 Henry Vacuum Cleaner - Red
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


